Az a hulladék a legjobb, ami nem is keletkezik!
A szelektív hulladékgyûjtés fogalma 1990-tõl a rendszerváltozás óta foglalkoztatja az embereket. A szelektív hulladékgyûjtés a hulladékok anyagfajta szerint való elkülönített gyûjtését jelenti. Ez a gyakorlatban úgy valósulhat meg, hogy a megvásárolt élelmiszerek és fogyasztási cikkek csomagolóanyagát - a papír, mûanyag, üveg, fém és italos kartondoboz csomagolást - a termékek elfogyasztását követõen már otthonunkban anyaguk szerint különválasztva tároljuk, ezt követõen pedig ugyancsak anyaguk szerint elkülönítve helyezzük el a szelektív hulladékgyûjtõ szigetek megfelelõ edényeiben. A szelektív hulladékgyûjtés az újrafeldolgozás, a recycling elsõ lépése. A hulladéknak, mint másodnyersanyagnak a gazdaság vérkeringésébe való visszajuttatásából komoly környezeti elõnyök származnak: jelentõsen csökken a gyártás energiaigénye, környezeti terhelése.
Magyarországon a lakosság átlagosan 1 kg/nap hulladékot termel fejenként. Egy átlagos háztartásban ez évente 300-320 kg/fõ hulladékot jelent. Ehhez jön még további 150-170 kg/fõ hulladék melyet otthonunkon kívül például közterületeken, munkahelyen, iskolában termelünk. E mennyiségbõl csak 52 kg/fõ kerül szelektíven begyûjtésre majd újrahasznosításra, ami rettentõen kevés.
Ma Magyarországon Nyugat-Európával szemben sajnos még nem épült ki teljes mértékben a szelektív hulladékgyûjtés rendszere. Csupán 4,5 millió ember közelében találhatók a speciális gyûjtõszigetekbõl, és ezeket is mindössze 1,5-2 millióan használják rendszeresen. A kommunális hulladékokból legnagyobb részarányt képviselõ, csomagolási hulladékoknak csupán 10-15 százalékát dobják az emberek a különválogatott szemétgyûjtésre szolgáló, színes kukákba. Ez az arány az EU legzöldebb tagállamainak tartott Belgiumban, illetve Németországban 70-80 százalékot tesz ki. Hazánkban a hálózat 2010-re válik teljessé s ezzel az országos lefedettség 30-35 százalékos gyûjtési arányt eredményez addigra.
Tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan azért nem vesznek részt a szelektív hulladékgyûjtésben, mert nem tudják, hogy mit és hogyan kell és lehet külön gyûjteni, illetve ennek milyen haszna van személyes életében. Hazánkban az elkövetkezõ években a szelektív hulladékgyûjtést egyre több helyen vezetik majd be, melynek legelterjedtebb formája a gyûjtõsziget.
Az alábbiakban ismerkedjünk meg a leggyakrabban gyûjthetõ hulladékfajtákkal:
PAPÍR
Ez a konténer újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek, hullámpapír, csomagolópapír, kartondoboz gyûjtésére való. Tejes és gyümölcsitalos (kombinált) dobozokat minden esetben mossuk ki és tapossuk laposra! Majd a papír vagy a mûanyag konténerbe helyezzük el, attól függõen, hogy hogyan jelzik.
Kérjük higiéniás okokból ne dobjuk bele az élelmiszer- maradványokat és egyéb szennyezõdéseket tartalmazó (pl. olaj, zsír, oldószer) papírokat, használt papír zsebkendõt, szalvétákat stb.
A feldolgozás legfontosabb feltétele, hogy a papír ne legyen szennyezett, zsíros! Fordítsunk figyelmet arra is, hogy nem kerülhet a papírgyûjtõ konténerbe pl. mûanyag, vagyis:
- füzetborító, mûanyag mappa, nejlon fólia (vigyázzunk, a hentesáru csomagolásához sokhelyütt használnak papír-mûanyag összetételû fóliát);
- mûanyag kötözõzsinór;
- ragasztószalag (pl. dobozok lezárásához használt). Éppen ezért az összegyûjtött újságpapírt ne mûanyagzacskóban tároljuk, és ne mûanyagzsineggel kötözzük össze. A legjobb, ha összekötözés nélkül egy papírzacskóba rakjuk.
ÜVEG
Fehér üveg
A tiszta, kiöblített italos és egyéb, a háztartásban már feleslegessé vált színezetlen üvegeket - konzerves, parfümös stb. - dobhatjuk ide.
Ne dobjunk bele színes üveget (pl. zöld, barna üveget), tükröt, ablaküveget, villanykörtét, szemüveget, nagyítót, drótszövetes üveget, kerámiát, porcelánt, neoncsövet!
Színes üveg
Dobhatunk bele színes (zöld, barna, sárga) italos, parfümös, konzerves üveget.
Ne dobjunk bele színezetlen, azaz fehér üveget, drótszövetes üveget, katedrálüveget, kerámiát, porcelánt.
Az üvegekrõl távolítsuk el a fém kupakokat!
MÛANYAG
Üdítõs, ásványvizes PET-palackokat, kiöblített háztartási flakonokat és azok lecsavart kupakjait (samponos, habfürdõs stb.) háztartásban elõforduló tiszta fóliát (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák stb.) dobhatunk bele. Tejes és gyümölcsitalos (kombinált) dobozokat minden esetben mossuk ki és tapossuk laposra! Majd a papír vagy a mûanyag konténerbe helyezzük el, attól függõen, hogy hogyan jelzik.
Ne dobjunk bele zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont. Tejes, joghurtos poharat, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó mûanyagot, hungarocellt, CD-lemezt, magnó- és videokazettát, egyéb mûanyagnak ítélt hulladékot (pl. nejlonharisnya), mert hasznosításuk jelenleg nem megoldott!
Véletlenül sem kerülhet a mûanyag közé:
üvegpalack (sajnos sokan összekeverik a kétféle palackot);
papírcímke;
ételmaradék.
FÉMEK
A fémek talán a legkevésbé érzékenyek a különféle szennyezõdésekre. Nagyon fontos volna ezek szelektív gyûjtésének elterjedése, mert a gazdaságba történõ visszaáramoltatásuk igen jelentõs energiamegtakarítást eredményez.
Ez az edény a fém csomagolódobozok (üdítõs, sörös, konzerves stb.) és a háztartási kis fémhulladékok (pl. evõeszközök stb.) gyûjtésére szolgál.
A konzerves, kutya- illetve macska-eledeles dobozokat csak kimosva szabad beledobni!
Mi készülhet a szelektíven gyûjtött hulladékokból?
Hulladék típusa | Újratermék |
Papír | hullámkarton, tojástálca, tojásosdoboz, élvédõk papírcsövek, karton bútor, irodai papírok, borítékok, csomagolópapírok, füzetek, naptárak, rajzpapír, konyhai papírtörlõ, eü. papír |
Mûanyag | habarcsláda, távtartók, vödör, lavór, kábelvédõ csatorna, fekvõ rendõr, zsákok, padlólapok, pántoló szalag, gyeprács, gépek burkolata, lapátok, ruhafogas, tányér alátétek, asztalterítõ, esõkabát, zászlók, strandlabda, úszógumi, CD és DVD tokok, mûanyag paletta, raklap, italtartó rekeszek, ládák |
Üveg | Fehér üveg: befõttesüveg, ásványvizes, üdítõs és szeszesitalos üvegpalackok Színes üveg: szeszesitalos üvegpalackok |
Fém | Autóalkatrész, ventilátor lapát, radiátor, alumínium tömb, fémszobrok |
A papírgyártás folyamatához jelentõs mennyiségû energiára van szükség. Az újra papír alapanyag készítésével 75 százalékos víz és több mint 50 százalékos energiamegtakarítást érhetünk el, és nincs szükség adalékanyagokra, mészkõre, kénre és klórra sem.
Ha szín szerint válogatva gyûjtjük az üvegeket, akkor azok szinte 100%-ban újrahasznosíthatók és a végtermék minõsége is szinte azonos az új üvegekével mindamellett, hogy a folyamat során 10-20% energiamegtakarítás is elérhetõ.
Az érclelõhelyek kimerülése, a kitermelés költségeinek emelkedése, valamint a fémek elõállításának és feldolgozásának magas járulékos költsége egyre inkább szükségessé teszik a fém csomagolóanyagok másodnyersanyagként történõ hasznosítását. A fémhulladékok újrahasznosításával nemcsak nyersanyagot, de jelentõs mennyiségû energiát is megtakarítunk.
SZERVES HULLADÉK
A háztartásokban keletkeznek olyan hulladékok is melyeket kiválóan tudunk magunk is újrahasznosítani. Ez a folyamat a komposztálás. Mivel a nem keletkezett hulladék után, a helyben újrahasznosított hulladék a legfontosabb, így ezzel nagyban hozzájárulhatunk a környezetvédelemhez. Mi is a komposzt? Földszerû, sötétbarna színû, magas szervesanyag-tartalmú anyag, amely szerves hulladékokból, maradványokból elsõsorban mikroorganizmusok tevékenységének hatására jön létre, megfelelõ környezeti hatások mellett.
Ha komposztálunk azzal csökkentjük a kukába kerülõ hulladékot ezzel növelve a hulladéklerakók élettartamát. A komposztálással javíthatjuk kertünk talajminõségét és a növényi eredetû hulladékokat hasznosan juttathatjuk vissza a természet körforgásába.
A kész komposzt helyettesítheti a mûtrágyát.
A komposzt készülhet:
- ágnyesedék (max.: 5 cm vastag és 5 cm hosszú lehet)
- gyümölcs és zöldség maradék (pl. almacsutka, burgonyahéj)
- virágok, évelõnövények
- kávézacc, teafû
- tojáshéj (apróra törve)
- növényevõ kisállatok ürüléke, természetes alapú alom
- kis mennyiségben: apró csont, fahamu, fûrészpor, gyaluforgács, haj
- kaszálék, lomb, avar
A komposztkészítéshez szükséges:
- Komposztláda
- Vásárolhatunk, vagy magunk készíthetünk komposztládát deszkából, illetve téglából. Nagyobb kert esetén (200-300 m2) célszerûbb komposztprizmát készíteni. Minimum 80 cm-es legyen egy-egy oldala!
- Metszõolló, esetleg aprítógép
- Rosta szitáláshoz
- Kerti föld a rétegezéshez, takaráshoz
- "Zeolit" ásványi anyag, amely nedvszívó és szagtalanító (ajánlott)
- "Alginit" ásványi anyag, amelynek sok tápeleme hasznos a növények számára (ajánlott)
A jó komposzt készítése:
- Félárnyékos, sík területet válasszunk a komposztáláshoz!
- Friss hulladék hozzáadásakor elõzetesen jól keverjük össze az elõkészített zöldhulladékot!
- 20 cm-ként alkalmazzunk földréteget! Ezzel elkerülhetjük a komposzttest kiszáradását.
- Nedvesítsük be a komposzthalmot, hogy a mikroorganizmusoknak megfelelõ életkörülményeket tudjunk biztosítani.
- Nem szárad ki a komposzt, ha folyamatosan esõvízzel öntözzük, vagy kilyuggatott mûanyag fóliával takarjuk le aszályosabb idõszakban.
- Maximum 1 méter magasságig rétegezzük a komposztot!
- A lehullott falombot fûnyíróval is apríthatjuk.
- Nem rothad meg a komposztunk, ha átnedvesedés esetén átrakjuk, levegõztetjük és száraz levelet, fûrészport vagy homokot keverünk hozzá.
Akkor a leggyorsabb a komposztálódás folyamata, ha minden egyes rétegben tápanyagban gazdag (pl. friss fûkaszálék, konyhai hulladék) és cellulózban bõvelkedõ (pl. fanyesedék, száraz lomb) hulladékot tudunk egymással összekeverni.
A kész komposzt felhasználása:
- Kertben kitûnõ anyaga talajjavításhoz.
- Ültetéskor növények alá kerülõ földhöz lehet keverni a komposztot.
- Lakásokban virágcserepekbe, balkonládákba rakhatunk komposztot.
- Zöldség- és virágágyások, szõlõk, gyümölcsösök termékenységét segíthetjük elõ, ha azok talaját 2-5 l/m3 mennyiségben beterítjük komposzttal, majd azt beforgatjuk az alatta lévõ földbe.
EGYÉB HULLADÉKOK
Nem esett még szó azokról a hulladékokról melyek az eddig felsoroltak egyikébe sem tartoznak bele, de kiemelten fontos a megfelelõ kezelésük. Ezek a veszélyes hulladékok a gyógyszerek, elemek, vegyszerek, elektronikai eszközök.
Gyógyszerek: 2006. január 1-tõl minden gyógyszertárban átveszik tõlünk a szakemberek a hulladékot a megfelelõ tároló edényekbe helyezik, ahonnan a koordináló szervezet a hulladékégetõbe viszi ártalmatlanításra.
Elektronikai hulladék: 2005. augusztus 13-tól amennyiben új készüléket vásárolunk, a vásárlás helyén visszaveszik régi, már feleslegessé vált készülékünket. Több üzletben vásárlás nélkül is átveszik tõlünk az elektronikai hulladékot, melynek pontos feltételeirõl az egyes üzletekben adnak felvilágosítást. Folyamatosan bõvül azon önkormányzatok száma is, melyek elektronikai hulladék begyûjtésére speciális lomtalanítást szerveznek. A helyi lehetõségekrõl az adott önkormányzat ad bõvebb információt.
Elemek: 2009. július elsejétõl minden, elemet árusító áruház és bolt köteles a használt termékeket visszagyûjteni a vásárlóktól. A nem abban a boltban vásárolt elemeket is kötelesek visszavenni.
További információk az alábbi honlapon találhatók:
www.kvvm.hu/szelektiv
www.okopannon.hu
www.hulladekboltermek.hu
Vác szelektív hulladékgyûjtõ szigetei (36 db):
Szigetenként jelenleg 2 db mûanyag, 1 db üveg és 2 db papír gyûjtõ áll a lakosság rendelkezésére.
1. Diadal tér Mol kút
2. Földváry tér 3 sz. elõtt
3. Nagymezõ utca vége 2-es fõút oldala
4. Damjanich- Rácz Pál utca sarok
5. Nagymezõ utcai 73. szám elõtt ABC
6. Nagymezõ utca 47.
7. Zöldfa utca 26.
8. Külsõ Rádi út önkormányzati ltp.
9. Juhász utca ltp.
10. Damjanich tér 8.
11. Kötõ utca 11.
12. Õsz utca
13. Honvéd utca
14. Burgundia utca - Lovarda
15. Tímár utca
16. Dózsa György út 10.
17. Kálvin utca
18. Brusznyai Árpád utca
19. Kõhíd utca 12.
20. Buki sor
21. Híradó utca - Kodály Zoltán utca
22. Kápolna utca
23. Berkes András utca - Tárogató utca
24. Ambró Ferenc utca
25. Káptalan utca - Földhivatal
26. Althmann Frigyes utca tömbbelsõ
27. Dr Csányi László krt. - volt CEMÜ székház
28. Zrínyi utca - KRESZ park
29. Zrinyi utca - Mini ABC
30. Naszály út - Áruház parkoló
31. Jázmin tér - park
32. Gödöllõi út - PROFI üzlet parkoló
33. Béke tér - park
34. Vörösmarty tér 13.
35. Ûrhajós utca - Arany János utca
36. Deákvári fõtér 16.
37. Szederfa sor
38 .Munkácsy - Lotz Károly utca
39. Deákvári fõút - Match parkoló
40. Fürj utca 4.
41. Fürj utca - Sas utca
42. Cserhát utca
43. Sirály utca - Harkály utca
44. Párta utca - Újhegyi utca
45. Istenmalmi utca