Tovább romlik az önkormányzatok pozíciója a 2025-ös költésgvetési évben, erre akkor derült fény, mikor az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsának november 11-én összehívott ülésén a résztvevők megismerhették a jövő évi büdzsé egyes részleteit, derül ki a Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnökének Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszternek írt leveléből.
Gémesi, mint írta, sajnálattal állapítja meg, hogy a költségvetésben szereplő, önkormányzatok támogatására szánt nominális növekvés reálértékben valójában csökkenés.
Gödöllő polgármestere kiemeli azt is: ahogyan ebben az évben, úgy a következő évi költség-előirányzatban sem veszi figyelembe a kormány az inflációt és annak hatásait, az önkormányzatok működési kiadásait ezért alultervezik. Miközben pedig az önkormányzatok kötelező feladatellátásához szükséges állami támogatások csökkennek, addig a helyi iparűzési adókból származó bevételekből való elvonások növekednek.
A térségi és önkormányzati fejlesztéseket segítő és “nagyon várt” uniós fejlesztési források sorsa továbbra is bizonytalan.
A problémára a Költségvetési Tanács is felhívta a figyelmet: „továbbra sem elérhetőek a helyreállítási források, így a Helyreállítási és Ellenállóképességi Alap (RRF) bevételek 600 milliárd forintot meghaladó teljesülését jelentős kockázatok övezik”, valamint rámutatnak arra is, hogy szintén kockázatos az önkormányzatok iparűzési adó többletének elvonása a területfejlesztési alap részére a Versenyképes Járások Programhoz, mert mert az „elvont többletbevételek mögött az érintett önkormányzatoknál kötelezettségvállalások lehetnek, amelyek nem teljesítése kockázati tényező az önkormányzatok gazdálkodásában.”
Gémesi György levelében azt is írja, hogy míg a központi költségvetésben a Magyar Falu Programra szánt 50 milliárd forintos összeg az infláció miatt egyre kevesebbet ér, jövőre még ez az összeg is jelentősen – 35 milliárd forintra csökken.
Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat rendelkezik arról is, hogy az
önkormányzatok helyi iparűzési adóbevétel többletet elvonja, és a „fizetési kötelezettségének beszámítása a települési önkormányzat számára folyósítandó támogatás összegéből a nettó finanszírozás keretében történik.” Mindez 65 milliárd forintot jelent.
A költségvetés mindezek mellett a kiadási összeg 28,5 %-át, pontosan 360,1 milliárd forintot a hazai gazdaság versenyképességéhez hozzájáruló önkormányzatoktól elvont szolidaritási hozzájárulásból fedezi.
A szolidaritási hozzájárulás mértékének a növekedése, valamint a helyi iparűzési adóbevétel többlet
most bevezetésre kerülő elvonása egyszerre elfogadhatatlan az önkormányzatok számára – húzza alá Gémesi – mivel ez rendkívül megnehezíti a helyi költségvetések tervezését.
„Éppen ezért, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, egyetért Szita Károly, Kaposvár
polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökének azon kompromisszumos javaslatával,
mellyel arra kérte a kormányt, hogy a Versenyképes Járások Program finanszírozására elvonni
szándékozott 65 milliárd forintos iparűzési adót, a jövőre megemelni kívánt Önkormányzati
szolidaritási hozzájárulásból vonják le.”
Gémesi Gyögy nemrégiben beszélt minderről az ES TV Nagyító című műsorában.
Tóth Dávid
AJÁNLÓ: Mi a jelentősége, hogy hol húzódnak a választási körzethatárok?