Bírósághoz fordult a Göd-ÉRT Egyesület a gödi Samsung-gyár tíz évre szóló, december elején kiadott környezethasználati engedélye ügyében – írja az Átlátszó.
A lap szerint a civil szervezet álláspontja az, hogy az engedély kiadása jogsértő módon történt, és a hatóság ezzel szabad utat adott az üzem további környezetszennyező működésének. Mint ismert, a gödi civil szervezet a bíróságon támadta meg a 2018 óta környezethasználati engedély nélkül működő Samsung-gyár tavaly év végén kiadott, tíz évre szóló engedélyét.
A civil szervezet, mely az engedély visszavonását kérelmezi a bíróságtól, mert véleményük szerint sem a hazai jogszabályoknak, sem az európai környezetvédelmi előírásoknak nem felel meg a gyár működése.
Az Átlátszó ismertette, hogy a civilek által benyújtott kereset egyik hangsúlyos pontja, hogy a környezetvédelmi hatóság nem kötötte az engedély kiadását az évek óta fennálló és lakossági panaszokat okozó zajszennyezés megszüntetéséhez. Csupán egy újabb, immár harmadik zajcsökkentési intézkedési terv végrehajtását írták elő a Samsung-gyár számára – hozzátéve, hogyha a zajszint még ezek után is túl magas lesz, további, utólagos zajcsökkentéseket kell végrehajtania.
A civilek szerint mindez ellentétes a jogszabályi előírásokkal, melyek eleve nem teszik lehetővé több, egymást követő zajcsökkentési intézkedési terv elfogadását. Ráadásul, a Samsung a korábbi két intézkedési tervvel valójában haladékot kapott a hatóságtól, a zajproblémát mégsem sikerült az elmúlt öt évben rendeznie. Ugyanakkor az egyesület által közadatként kikért októberi hatósági mérési jegyzőkönyv – mely a most kiadott engedélyben nem szerepel – egyértelműen igazolja: nemcsak a gyártól 100-200 méterre lévő lakóházakban, de a 600-800 méterre lévő ingatlanokban is jelentős a zajtúllépés mértéke.
A környezetvédelmi hatóság egyébként a zajprobléma „megoldásaként” elrendelte két zajkeltő forrás éjjeli működésének felfüggesztését, ám ezt a rendelkezést sem tartja be a Samsung. Sőt, a lakosok szerint még zavaróbb lett a zajszint.
Nem csupán az előírt zajhatárértékek betartását nem követelte meg a kormányhivatal az engedély kiadásakor. Rendkívül megengedőek voltak a levegő- és vízszennyezés ellenőrzése, valamint a gyárban keletkező akkumulátor-hulladék ügyében is.
Az engedélyből kiderül, hogy jelenleg nem biztosított a gödi gyár ipari technológiai szennyvizének kezelése: a váci szennyvíztisztító napi 4000 köbméter szennyvíz befogadására képes, miközben a Samsung két gödi gyárának kibocsátott szennyvize napi 8100 köbméter. A többlet szennyvíz befogadására Vácott egy második szennyvíztelep épül, ez azonban még nem készült el – az engedély azonban nem tisztázza, hogy jelenleg miként oldják meg a hiányzó szennyvíztisztítási kapacitást.