Az idei tanévben is tovább nőtt a 60 éves vagy idősebb pedagógusok száma, csak az általános iskolákban 11 ezer 019 főállású, a 60. életévét betöltött pedagógus dolgozik. Az idős általános iskolai tanárok száma pontosan 980 fővel több, mint egy évvel korábban, és 2189 fővel, mint a 2021/2022-es tanévben. Vagyis két év alatt mintegy 24,8 százalékkal nőtt az arányuk – írja a Népszava a Központi Statisztikai Hivatal nemrég közzétett, a 2023/2024-es tanévre vonatkozó jelentése alapján.
Ezzel párhuzamosan drámaian lecsökkent a fiatal pedagógusok aránya, az összes tanár mindössze 6,7 százaléka 30 év alatti. A lap megjegyzi, ebben minden bizonnyal szerepet játszik az elmúlt évben tapasztalt felmondási hullám. Az érdekképviseletek szerint ebből a korcsoportból kerültek ki a legtöbben, akik nemet mondtak az új pedagógus életpálya törvényre, vagyis a státusztörvényre és az azzal járó változásokra.
A tanárhiány már olyan égető, hogy mintegy 1500 pedagógus dolgozhat úgy a hazai oktatási-nevelési intézményekben, hogy nincs diplomája – legalábbis erre lehet következtetni a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Rétvári Bence válaszából, amit az LMP országgyűlési képviselője, Kanász-Nagy Máté írásbeli kérdésére adott még tavaly novemberben. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendszerváltás óta sosem voltak ennyien, akik diploma nélkül pedagógusokként dolgozhattak oktatási-nevelési intézményekben.