A hétvégén azzal dicsekedett Facebook-oldalán Rétvári Bence, hogy a 32,2 százalékos béremelés miatt egyre több tanár akar visszatérni a közoktatásba. Rétvári állításának első fele egész biztosan nem igaz: a belügyi államtitkár kijelentésével szemben, miszerint a 32,2 százalékos emelést minden közoktatásban dolgozó tanár és óvónő megkapta, a valóságban nem a bérek, hanem az iskolák fenntartói számára biztosított bértömeg emelkedett ennyivel, és a tanárok többsége csak minimális emelést kapott. Az viszont igaznak tűnik, hogy sokan mégis visszatérnének tanítani. Csakhogy nem tudnak, méghozzá a kormány kicsinyes bosszúja miatt. (Volt már erre példa.)
A Telex egyik olvasója azzal kereste meg a lapot, hogy korábban a státusztörvény miatt felmondott ugyan, de most szeretne visszatérni a közoktatásba. El is ment egy állásinterjúra, ahol úgy tűnt, minden rendben ment, azonban végül nem vették fel.
Ezt az iskola vezetése azzal indokolta, hogy a tankerület utasítása szerint nem vehetnek fel olyat, aki a státusztörvény miatt mondott fel.
Ez viszont törvényellenes. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének országos választmányi tagja azt mondja,
„Nincs ilyen szabály, hogy nem lehet felvenni ezeket a tanárokat, nem lehet így diszkriminálni, ezt az egyenlő bánásmódról szóló törvény tiltja”.
A Telex megkereste az ügyben a Belügyminisztériumot és a Klebelsberg Központot is. A Belügyminisztérium válaszában azt írta, hogy Magyarországon minden munkáltató szabadon dönt arról, kivel kíván jogviszonyt létesíteni. Azt is cáfolták, hogy listáznák azok nevét, akiket nem vehetnek fel az intézmények. Azok viszont, akik ismerik a Fidesz módszereit, jogosan érezhetik úgy, hogy hazudik a belügyi tárca, és valóban feketelistán vannak azok a tanárok, akik a közalkalmazotti jogviszonyuk eltörlése és a megalázó fizetések miatt tavaly távoztak a közoktatás rendszeréből.