A récéknek közel harminc faja fordult elő eddig bizonyítottan hazánkban, közülük a vadkacsaként ismert tőkés réce csak egy – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján magyarázatként arra vonatkozóan, hogy az év madara címre miért három récefaj közül választhatnak a voksolók.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1979-óta választja meg az év madarát. A program célja természetvédelmi problémákkal érintett fajok vagy madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása. Így esett most a választás a récefajokra, ugyanis 2025-re, mintegy a klímaváltozással is fenyegetett tavak és mocsarak nagyköveteként, három récefaj: a böjti réce, a kanalas réce és nyílfarkú réce közül választhat a lakosság az egyesület honlapján, ahol július 25. 12 óráig lehet szavazni.
Ezek a madarak erősen kötődnek a nyílt vízfelületű tavakhoz, mocsarakhoz – pont ahhoz az élőhelytípushoz, amit különösen veszélyeztet a klímaváltozás, a nem megfelelő gazdálkodás és területhasznosítás. Mindhárom faj legfontosabb veszélyeztető tényezője a fészkelőhelyek csökkenése. Az Alföldön jelentős mértékben csökkent a vizes élőhelyek száma és kiterjedése, a meglévőket pedig jelentős mértékben sújtják a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai.
A fészkelőhelyek nem megfelelő kezelése pedig tovább csökkenti az alkalmas fészkelőhelyeket. A költéseket sok esetben meghiúsítják a ragadozóállatok, a vonulási útvonalakon pedig a vadászat jelent közvetlen veszélyt. Fészkelésük elsősorban a meglévő vizes élőhelyek helyreállításával biztosítható. A konkrét fészkelőhelyeken gondoskodni kell a vadászható fészekpredátorok gyérítéséről, a fák és cserjék eltávolításáról a vizes élőhelyek közeléből, valamint a megfelelő legeltetéses élőhelykezelésről – olvasható az egyesület oldalán.